Skip to content

447 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Apr 4, 2007

Property Information

Block3281.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,396
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$211,400
72%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,179+3.0%
2024$11,828+6.5%
2023$11,107+0.8%
2022$11,021+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook B132, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1930