Skip to content

10 12henderson StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block3281.01
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,463
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,300
53%
Improvement Value:$94,000
47%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,217+3.0%
2024$7,980+6.5%
2023$7,494+0.8%
2022$7,436+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,463DeedBook 4006, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1925