Skip to content

17 19 Pearl St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Feb 19, 2003

Property Information

Block3281.01
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2BS-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage2,704
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
28%
Improvement Value:$240,500
72%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,771+3.0%
2024$13,373+6.5%
2023$12,558+0.8%
2022$12,462+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940