Skip to content

18 Henderson StreetPassaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block3281.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,615
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,300
32%
Improvement Value:$210,900
68%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,707+3.0%
2024$12,340+6.5%
2023$11,588+0.8%
2022$11,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 2758, Page 134Recorded1/21/2016

Property Sale

Sale
$110,500

To:

Sq Ft1,615DeedBook 136, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1935