Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
11 Pearl StPassaic, NJ 07055
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 1995
Property Information
Block3281.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class11
Description1S-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$36,000
94%
Improvement Value:$2,300
6%
Total Assessment$38,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,579 | +3.0% |
| 2024 | $1,534 | +6.5% |
| 2023 | $1,440 | +0.8% |
| 2022 | $1,429 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.