Skip to content

489 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block3281.02
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,468
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,200
53%
Improvement Value:$88,800
47%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+3.0%
2024$7,487+6.5%
2023$7,031+0.8%
2022$6,977+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,468DeedBook 4565, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1910