Skip to content

483 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block3281.02
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,006
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
35%
Improvement Value:$170,700
65%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,806+3.0%
2024$10,494+6.5%
2023$9,855+0.8%
2022$9,779+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,006DeedBook 3403, Page 74

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2176, Page 10

Property Sale

Sale
$54,833
DeedBook 870, Page 170

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook U156, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1910