Skip to content

74 Mineral Sprg APassaic, NJ 07055

Built 1915

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
May 23, 2017

Property Information

Block3281.02
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,490
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
41%
Improvement Value:$125,100
59%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+3.0%
2024$8,488+6.5%
2023$7,971+0.8%
2022$7,910+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft1,490DeedBook 3063, Page 150

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 2864, Page 82Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 811, Page 45

Property Sale

Sale
$127,200
DeedBook S168, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1915