Skip to content

10 Bradford Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block3284
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,984
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,400
41%
Improvement Value:$180,400
59%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,526+3.0%
2024$12,164+6.5%
2023$11,423+0.8%
2022$11,335+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 271, Page 266

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook G156, Page 122

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook F131, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1930