Skip to content

257 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block3286.02
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,832
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
46%
Improvement Value:$137,700
54%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,526+3.0%
2024$10,222+6.5%
2023$9,599+0.8%
2022$9,525+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 3236, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1930