Skip to content

334 Pennington AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block3286.03
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,262
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
43%
Improvement Value:$162,700
57%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755+3.0%
2024$11,415+6.5%
2023$10,720+0.8%
2022$10,637+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$444,000

To:

Sq Ft2,262DeedBook 2393, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1940