Skip to content

338 Pennington Ave.Passaic, NJ 07055

Built 2007

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 7, 2021

Property Information

Block3286.03
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,400
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,600
31%
Improvement Value:$240,800
69%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,447+3.0%
2024$14,030+6.5%
2023$13,175+0.8%
2022$13,073+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 3995, Page 290

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 2269, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 1077, Page 99