Skip to content

368 Pennington Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 30, 2002

Property Information

Block3286.03
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,751
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,300
43%
Improvement Value:$133,700
57%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,730+3.0%
2024$9,449+6.5%
2023$8,874+0.8%
2022$8,805+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,751DeedBook 541, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1930