Skip to content

103 Reid AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Oct 11, 2017

Property Information

Block3286.03
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,450
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
52%
Improvement Value:$111,400
48%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+3.0%
2024$9,273+6.5%
2023$8,708+5735.0%
2022$149+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$103

To:

DeedBook 3178, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1930