Skip to content

81 Reid AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3286.03
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,786
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
49%
Improvement Value:$134,100
51%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,839+3.0%
2024$10,527+6.5%
2023$9,885+0.8%
2022$9,809+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930