Skip to content

225 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block3286.03
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,522
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,900
36%
Improvement Value:$253,600
64%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,430+3.0%
2024$15,956+48.1%
2023$10,772+0.8%
2022$10,689+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,522DeedBook 4308, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1900