Skip to content

73 Reid AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Aug 15, 1995

Property Information

Block3286.03
Lot62
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,640
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,800
38%
Improvement Value:$207,100
62%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,849+3.0%
2024$13,449+6.5%
2023$12,630+0.8%
2022$12,532+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 141, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1920