Skip to content

221 Van HoutenPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 31, 1992

Property Information

Block3286.03
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,575
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,400
32%
Improvement Value:$267,100
68%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,265+3.0%
2024$15,796+6.5%
2023$14,833+0.8%
2022$14,719+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft3,575DeedBook 130, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1900