Skip to content

312 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1960
Church/Charitable

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 1, 1994

Property Information

Block3286
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1.5B 02 F
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,200
38%
Improvement Value:$393,300
62%
Total Assessment$635,500

Tax History

YearProperty taxesChange
1996$10,173+14.9%
1995$8,854+6.8%
1994$8,287+4.0%
1993$7,968+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 137, Page 507

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook T-127, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1960