Skip to content

33 Bond StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block3289.01
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage4,274
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
27%
Improvement Value:$292,000
73%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,492+3.0%
2024$16,016+6.5%
2023$15,040+0.8%
2022$14,924+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000

From:

To:

DeedBook 2659, Page 89Recorded7/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940