Skip to content

25 Bond StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$368,600
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block3289.01
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,355
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,200
27%
Improvement Value:$297,400
73%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,723+3.0%
2024$16,240+6.5%
2023$15,251+0.8%
2022$15,133+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$368,600

To:

Sq Ft3,355DeedBook 1344, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1940