Skip to content

303 High StreetPassaic, NJ 07055

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block3289.01
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,675
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
43%
Improvement Value:$137,400
57%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+3.0%
2024$9,690+6.5%
2023$9,099+1.2%
2022$8,995+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,675DeedBook 3726, Page 166Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,675DeedBook 168, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1940