Skip to content

13 Bond St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Mar 14, 2017

Property Information

Block3289.01
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,247
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
49%
Improvement Value:$116,900
51%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+3.0%
2024$9,153+6.5%
2023$8,595+0.8%
2022$8,529+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft1,247DeedBook 3025, Page 40

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2661, Page 295

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook H160, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1940