Skip to content

164 Howard AvenuePassaic, NJ 07055

Built 2000

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
May 24, 2002

Property Information

Block3289.01
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1U
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,210
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,100
43%
Improvement Value:$132,600
57%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,594+3.0%
2024$9,317+6.5%
2023$8,750+0.8%
2022$8,682+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,210DeedBook 431, Page 142

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook K168, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook F160, Page 87