Skip to content

69 Bond StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$280,750
Last Sale Date
Oct 20, 2014

Property Information

Block3289.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,681
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,900
40%
Improvement Value:$156,100
60%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,679+3.0%
2024$10,370+6.5%
2023$9,738+0.8%
2022$9,663+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,750

To:

Sq Ft1,681DeedBook 2541, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1940