Skip to content

184 Howard AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$118,720
Last Sale Date
May 13, 1997

Property Information

Block3289.01
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,779
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
38%
Improvement Value:$172,900
62%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,425+3.0%
2024$11,095+6.5%
2023$10,419+0.8%
2022$10,339+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,720

To:

Sq Ft1,779DeedBook 150, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1940