Skip to content

194 Howard Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block3289.01
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,300
49%
Improvement Value:$110,900
51%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+3.0%
2024$8,697+6.5%
2023$8,167+0.8%
2022$8,104+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

To:

Sq Ft1,348DeedBook 3645, Page 29

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 286, Page 288

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook K164, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1940