Skip to content

202 Howard AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block3289.01
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,007
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
28%
Improvement Value:$269,500
72%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,358+3.0%
2024$14,915+6.5%
2023$14,006+0.8%
2022$13,898+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft3,007DeedBook 4672, Page 8

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 1266, Page 43

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 1022, Page 5

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 750, Page 223

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 371, Page 296

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook S155, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1950