Skip to content

204 Howard AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Date
May 5, 2000

Property Information

Block3289.01
Lot63
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,646
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
34%
Improvement Value:$191,300
66%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,932+3.0%
2024$11,588+6.5%
2023$10,881+0.8%
2022$10,798+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950