Skip to content

212 Howard Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
Nov 6, 2006

Property Information

Block3289.01
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,679
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
40%
Improvement Value:$176,500
60%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,060+3.0%
2024$11,712+6.5%
2023$10,998+0.8%
2022$10,913+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$471,000

To:

Sq Ft1,679DeedBook 1340, Page 217

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 1064, Page 64

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook X140, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1940