Skip to content

63 Bond StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 18, 2008

Property Information

Block3289.01
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,363
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,700
45%
Improvement Value:$118,200
55%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,860+3.0%
2024$8,605+6.5%
2023$8,080+0.8%
2022$8,018+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,363DeedBook 1704, Page 48

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 614, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1940