Skip to content

220 Howard Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Feb 24, 2014

Property Information

Block3289.01
Lot70
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,655
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
37%
Improvement Value:$203,000
63%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+3.0%
2024$12,813+6.5%
2023$12,032+0.8%
2022$11,939+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook Y135, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1940