Skip to content

199 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3289.02
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF/RETAIL/2APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
33%
Improvement Value:$382,900
67%
Total Assessment$572,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,621+3.0%
2024$22,939+6.5%
2023$21,541+0.8%
2022$21,375+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960