Skip to content

181 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1997
Commercial

Last Sale Price
$4,825,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block3289.02
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB/RETAIL
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage1.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$598,500
36%
Improvement Value:$1,072,800
64%
Total Assessment$1,671,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,908+3.0%
2024$66,919+6.5%
2023$62,841+0.8%
2022$62,356+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,825,000

To:

DeedBook 3700, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1997