Skip to content

37 Grace Terrace(Unit C0002)Passaic, NJ 07055

Built 2004

Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block3289
Lot21.01
QualifierC0002
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2S-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage2,320
Acreage70

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
36%
Improvement Value:$187,000
64%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,965+3.0%
2024$11,620+6.5%
2023$10,912+0.8%
2022$10,827+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 1823, Page 251

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 791, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 2004