Skip to content

31 Tennyson Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 16, 1995

Property Information

Block3298.01
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,424
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,100
30%
Improvement Value:$278,000
70%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,331+3.0%
2024$15,860+6.5%
2023$14,893+0.8%
2022$14,778+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft3,424DeedBook 141, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1940