Skip to content

17 Tennyson Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block3298.01
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,316
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
32%
Improvement Value:$253,300
68%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,461+3.0%
2024$15,015+6.5%
2023$14,100+0.8%
2022$13,991+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000

To:

Sq Ft3,316DeedBook 4804, Page 8

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 2093, Page 260

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 889, Page 149

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook Y167, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1940