Skip to content

214 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block3299.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,192
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
46%
Improvement Value:$148,200
54%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,400+3.0%
2024$11,071+6.5%
2023$10,396+0.8%
2022$10,316+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,192DeedBook 3619, Page 76

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 2853, Page 12Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 948, Page 101

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 251, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1940