Skip to content

359 High StreetIrvington, NJ 07111

Built 2020

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block3299.01
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,522
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,300
37%
Improvement Value:$294,400
69%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,593+3.0%
2024$17,085+6.5%
2023$16,044+0.8%
2022$15,920+50.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,522DeedBook 2227, Page 177

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 1121, Page 80

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 694, Page 163