Skip to content

212 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block3299.01
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage2,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
39%
Improvement Value:$201,000
61%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,577+3.0%
2024$13,185+6.5%
2023$12,382+0.8%
2022$12,286+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,700DeedBook 2764, Page 219

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2298, Page 24

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 366, Page 54

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook T150, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1920