Skip to content

31 Idaho St.Passaic, NJ 07055

Built 1931

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 4, 2000

Property Information

Block3300.01
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2BS-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage2,811
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,200
38%
Improvement Value:$287,400
62%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,032+3.0%
2024$18,482+6.5%
2023$17,356+0.8%
2022$17,222+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,811DeedBook 169, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1931