Skip to content

57 Idaho St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Mar 15, 2020

Property Information

Block3300.01
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,173
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,100
49%
Improvement Value:$173,400
51%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,039+3.0%
2024$13,634+6.5%
2023$12,803+0.8%
2022$12,704+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,173DeedBook 3787, Page 252

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook V156, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1910