Skip to content

234 Brook Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block3300.02
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,210
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,800
48%
Improvement Value:$148,300
52%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755+3.0%
2024$11,415+6.5%
2023$10,720+0.8%
2022$10,637+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,210DeedBook 1670, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1940