Skip to content

19 John StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$792,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block3300.02
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,496
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,100
46%
Improvement Value:$189,300
54%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,447+3.0%
2024$14,030+6.5%
2023$13,175+0.8%
2022$13,073+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$792,000
DeedBook 4825, Page 112Recorded12/27/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,496DeedBook 518, Page 155

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook X164, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1920