Skip to content

5 13 John StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block3300.02
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,260
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,400
61%
Improvement Value:$126,100
39%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,379+3.0%
2024$12,993+6.5%
2023$12,201+0.8%
2022$12,107+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$146,500

To:

DeedBook K167, Page 6

Property Sale

Sale
$128,500

To:

DeedBook Q134, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1940