Skip to content

455 Passaic Ave.(Unit C002G)Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block3302
Lot23
QualifierC002G
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage871
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
65%
Improvement Value:$35,200
35%
Total Assessment$100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,131+3.0%
2024$4,012+6.5%
2023$3,768-8.4%
2022$4,112+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft871DeedBook 3539, Page 179

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 582, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1930