Skip to content

455 Passaic Ave.(Unit C004A)Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 5, 2006

Property Information

Block3302
Lot23
QualifierC004A
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description6U
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage770
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
74%
Improvement Value:$23,000
26%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,628+3.0%
2024$3,524+6.5%
2023$3,309+0.8%
2022$3,283+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft770DeedBook 1251, Page 181

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 831, Page 92

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 647, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1930