Skip to content

18 Dakota StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 23, 1999

Property Information

Block3302
Lot65
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1BV-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,695
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,200
46%
Improvement Value:$254,900
54%
Total Assessment$472,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,465+3.0%
2024$18,903+6.5%
2023$17,751+0.8%
2022$17,614+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,695DeedBook 162, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1940