Skip to content

303 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 2020

Last Sale Price
$982,495
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block3302
Lot74
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,990
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,000
33%
Improvement Value:$399,700
67%
Total Assessment$596,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,602+3.0%
2024$23,892+6.5%
2023$22,436+0.8%
2022$22,263+112.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,891DeedBook 3608, Page 269Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook L-127, Page 262