Skip to content

305 Howard Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block3302
Lot76
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,309
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,100
65%
Improvement Value:$89,200
35%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402+3.0%
2024$10,102+6.5%
2023$9,486+0.8%
2022$9,413+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$101,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 1291, Page 274

Property Sale

Sale
$490,095
DeedBook B166, Page 318

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook L134, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1940